Lollapalooza

Początkowo Lollapalooza organizowana była jako festiwal objazdowy, tzn. odbywał się jednocześnie w kilku lokalizacjach, edycja...

Początkowo Lollapalooza organizowana była jako festiwal objazdowy, tzn. odbywał się jednocześnie w kilku lokalizacjach, edycja z 2003 roku miała miejsce w trzydziestu różnych miastach, jednak ta formuła nie sprawdziła się. Między edycjami pojawiały się przerwy, na kilka lat festiwal zawieszono, a jego dalsza organizacja stała pod znakiem zapytania.

W 2005 zrezygnowano z formy objazdowej i festiwal odbywa się stacjonarnie w chicagowskim Grant Park. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Perry Farrel, wokalista Jane’s Addiction, jego główną ideą było zaprezentowanie na jednej imprezie wielu różnych wokalistów wykonujących odmienną gatunkowo muzykę. W dotychczasowych edycjach na ośmiu scenach zobaczyć można było między innymi: Depeche Mode, The Killers, Snoop Dogga, Lady Gagę, The Black Keys, Green Day, MGMT, Metallicę, Paula McCartneya i wielu innych.

W 2011 Lollapalooza po raz pierwszy odbyła się także poza Stanami Zjednoczonymi, jej odpowiednik zorganizowano w Chile, rok później zawitała także do Brazylii, a 2015 zorganizowano berlińską edycję festiwalu.