Artyści disco polo – czy to prawdziwi artyści?

Aby odpowiedzieć na pytanie zadane w artykule, warto zacząć od tego kim właściwie jest artysta....

Aby odpowiedzieć na pytanie zadane w artykule, warto zacząć od tego kim właściwie jest artysta. Istnieje oczywiście ogromna ilość definicji, lecz dziś skupimy się na aspekcie muzycznym. Artysta jest osobą twórczą, wykonującą utwór niepowtarzalny, o wyjątkowym charakterze. Dalsza analiza sprowadza nas do terminu ,,artysta muzyk” pod którym kryją się już konkretne cechy. Mowa o wykształceniu w zakresie muzycznym. Artysta w tym wymiarze jest instrumentalistą, wokalistą lub dyrygentem. W Polsce swoje pierwsze doświadczenie zdobywa dzięki dedykowanym szkołom muzycznym lub studiom. Nie oznacza to jednak, że jest to wymagane, a bez ukończenia szkoły osoba nie może nazywać się artystą.

Rzecz w tym, by miała ona konkretne umiejętności, wyróżniała się w danym obszarze i charakteryzowała swoim indywidualnym stylem. Skoro wiemy już kim jest artysta – postarajmy się odpowiedzieć na zadane pytanie. Czy wykonawcy disco polo to prawdziwi artyści? Skupmy się na kilku aspektach:

  • Z jednej strony – wykonują utwory, wydają płyty i mają do nich pełne prawa autorskie. W wymiarze prawa są więc twórcami. Niezależnie od tego jakich instrumentów używają, jakie umiejętności posiadają i czy podoba się to komukolwiek;
  • Omawiany wcześniej indywidualny charakter i styl to rzeczy do których można się przyczepić. W końcu wszystkie utwory gatunku disco polo są do siebie podobne. Wszystko się rymuje, często traktuje o miłości lub zawodach miłosnych, a do tego oprawione jest powtarzalnymi dźwiękami. Wiadomym jest fakt, że w danym gatunku muzycznym wykorzystuje się podobne instrumenty.

    Nie mniej jednak w disco polo wszystko jest do siebie na tyle podobne, że czasem jest problem z odróżnieniem;

  • Występy artystów współcześnie są spektaklami, oprawionymi dobrym dźwiękiem i światłem. Pytanie – czy koncerty disco polo takie są? Często spotyka się jeden, główny nurt. Tańczące kobiety na scenie, migające reflektory i masa kolorów. Są one powtarzalne i niewyjątkowe, podobne do innych;
  • Wykonawcy disco polo to jednak często osoby z wykształceniem muzycznym. Nie otwiera im to furtki do nazywania siebie artystami, lecz jest potwierdzeniem konkretnej wiedzy.

Odpowiedź na zadane pytanie nie będzie więc jasna i konkretna. Wiele zależy od odbiorców i ich indywidualnych odczuć. Dla jednych artystyczny będzie szalony taniec na scenie, a dla innych mądre, życiowe utwory.

Nie można więc od razu odrzucić stwierdzenia, że wykonawcy disco polo to artyści, ani go potwierdzić.