Monterey Pop Festival

Monterey Pop Festival odbył się w dniach 16-18 sierpnia 1967 roku i jest uznawany za...

www.wakcynologia.net.pl

Monterey Pop Festival odbył się w dniach 16-18 sierpnia 1967 roku i jest uznawany za pierwszy festiwal rockowy. Festiwal miał miejsce na stadionie w Monterey w Stanach Zjednoczonych. Na scenie wystąpiło dwudziestu siedmiu artystów, między innymi: Janis Joplin z Big Brother & The Holding Company, The Jimi Hendrix Experience, Ottis Redding, Simon & Garfunkel, The Animals i Jefferson Airplane. Większość tych zespołów, dziś uznanych za legendarne, podczas festiwalu w Monterey było dopiero na początku kariery i to dzięki temu, że latem 1967 roku zagrali świetne koncerty sprawiło, że zyskali status kultowych.

W ciągu trzech dni festiwal zgromadził około 200 tysięcy osób, był swoistym narodzeniem się ruchu hippisowskiego i zapowiedzią nadchodzących w Ameryce przemian. Mimo wielu kontrowersji, jakie narosły wokół organizacji imprezy (m.in. brak koncertów czarnoskórych muzyków związanych z wytwórnią Motown Records), uznawana jest ona za jedno z ważniejszych wydarzeń w historii muzyki rozrywkowej.

Pojawiają się nawet głosy, że Monterey było ważniejszym wydarzeniem, niż Woodstock z 1969 roku, który był niejako pogrzebem epoki dzieci kwiatów, natomiast ten pierwszy był narodzinami ruchu, który w ciągu zaledwie kilku lat znacząco wpłynął na losy świata.