Globalizacja

Coraz częściej możemy odkryć, że świat jest na wyciągnięcie ręki. Bez problemu wyjeżdżamy poza granice...

www.stare.gniezno.pl

Coraz częściej możemy odkryć, że świat jest na wyciągnięcie ręki. Bez problemu wyjeżdżamy poza granice wielu państw, nie mamy kłopotów z kontaktowaniem się ze znajomymi z innych krajów. Możemy uczyć się i pracować w wielu miejscach na Ziemi.

Estetycznie wyglądająca stuła z misternymi haftami w sklepie Ornaty.pl

To tylko objawy, które pozwalają nam zauważyć, że jesteśmy świadkami powstawania „jednego świata”, czyli globalizacji. Jest to termin, który w ostatnich latach zasługuje na ogromną uwagę. Co prawda genezy globalizacji można dopatrywać się już w piętnastym wieku, jednak jako termin naukowy pojawiła się ona dopiero w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Warto jednak pamiętać, że pierwsze próby mające na celu sprawdzenie porządku ponadnarodowego były podejmowane już na początku dziewiętnastego wieku. Globalizacja stanowi ogół procesów, prowadzących do powstawania coraz to większych współzależności pomiędzy państwami, społeczeństwami, gospodarkami czy kulturami. Polega także na integracji wyżej wymienionych.

W zależności od wybranych aspektów, może stanowić zarówno zjawisko pozytywne, jak i negatywne. Opinie na jej temat podzielone są również w świecie naukowym, gdzie możemy znaleźć hiperglobalistów i sceptyków globalizacji.