Sacrum Profanum

Festiwal Sacrum Profanum to jedna z ciekawszych imprez muzycznych odbywających się w naszym kraju prezentujący...

Festiwal Sacrum Profanum to jedna z ciekawszych imprez muzycznych odbywających się w naszym kraju prezentujący muzykę XX wieku. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku i trwała cztery dni, obecnie festiwal rozrósł się do tygodnia i poza głównymi koncertami niesie za sobą wiele pomniejszych wydarzeń muzycznych na terenie całego Krakowa, w ciekawych postindustrialnych wnętrzach m.in. Teatrze Łaźnia czy Fabryce „Emalia” Oscara Schindlera . Na Sacrum Profanum usłyszeć można muzykę klasyczną, elektroniczną, co roku program koncentruje się na twórczości artystów z różnych krajów m.

in. rok 2005 odbywał się pod szyldem muzyki francuskiej, 2007 – amerykańskiej, 2010 należał do Skandynawii a 2012 do Polski. Podczas wielu edycji festiwalu zagrali m.in. Apex Twin, Kronos Quartet,Steve Reich, Jonny Greenwood,Kraftwerk, Tomasz Stańko czy Leszek Możdżer.

Impreza zdobyła wiele nagród, znalazła się między innymi wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2008 roku według dziennika Rzeczpospolita, a także wyróżnienie tygodnika Polityka w kategorii Muzyka Poważna, wśród dziesięciu wydarzeń z kategorii Światowa Liga.