Globalna komercja – Walentynki

Wydawać by się mogło, że proces globalizacji postępuje całkowicie naturalnie, a jego główną przyczyną są...

psycholog dziecięcy zielona góra

Wydawać by się mogło, że proces globalizacji postępuje całkowicie naturalnie, a jego główną przyczyną są wszelkie formy kontaktu z przedstawicielami obcych kultur. Oczywiście, jest to jeden z czynników wpływających na rozwój globalizacji, jednak z pewnością nie jedyny. Należy pamiętać, że budowanie globalnego świata w dużej mierze związane jest z wszechobecną komercją i ludźmi, którzy czerpią z niej korzyści.

Można by założyć, że tak niewinne święto jak Walentynki są jednym z efektów przenikania się kultur. Amerykańskie święto z łatwością przyjęło się również w naszym kraju, odwołując się do emocjonalnej strony ludzkiej natury. Tymczasem warto mieć na uwadze fakt, że jest to święto przede wszystkim komercyjne, skłaniające nas do kupowania kolejnych podarunków i drobiazgów, mających wyrażać uczucia i nakręcać globalny biznes.

Oczywiście, nie sposób jednoznacznie stwierdzić, że Walentynki, jako święto komercyjne, powinny być jednoznacznie bojkotowane. Dobrym rozwiązaniem jest jednak nadawanie mu właściwej rangi, tak, by nie stawało się ważniejsze na przykład od świąt narodowych. Dobrze jest także pamiętać o powodach jego istnienia i mieć je na uwadze, kupując kolejnego misiaczka w sweterku w serduszka.