Sądownictwo w Polsce


Społeczeństwo nie mogłoby prawidłowo, spokojnie i bezpiecznie funkcjonować bez organów odpowiedzialnych za wymierzanie kar (kary porządkowe) i regulujących kwestie sporne, wywołujące społeczne oburzenie. Z tej przyczyny niemal u zarania dziejów powstała instytucja sądownictwa. Polskie sądy są niezawisłe, co oznacza, że inne organy władzy nie mają wpływu na podejmowane decyzje.
Wyróżniamy trzy rodzaje sądów. Pierwszym z nich jest Sąd Najwyższy. To oczywiście naczelne stanowisko w hierarchii sądowniczej w naszym kraju.
Sąd Najwyższy powoływany jest Pana Prezydenta. Zwyczajowo został podzielony na cztery izby – Karną, Pracy, Administracyjną i Cywilną oraz Wojskową. Drugi rodzaj to Sąd Wojewódzki zwany inaczej Okręgowym.
Sąd Okręgowy orzeka zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji. Trzeci rodzaj to Sąd Rejonowy. Jest najmniejszą jednostką w hierarchii podziału sądownictwa.
Osoby pracujące w grupie osób należących do tej grupy są odpowiedzialne za wydawanie orzeczeń w najbardziej popularnych sytuacjach prawnych.
Przeczytaj również: Plamy pigmentacyjne
Przeczytaj również: Pozbycie się plam pigmentacyjnych
Przeczytaj również: Na garnuszku rodziców
Polecane artykuły

Dobra muzyka na wyjeździe
Kiedy wyjeżdżamy na wakacje oprócz dobrego towarzystwa i dobrej pogody powinniśmy zabrać jeszcze sporą ilość dobrej muzyki. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego, jak jazda samochodem z podkręconym odtwarzaczem, kiedy nasze ulubione piosenki towarzyszą nam w drodze. Za to gdy lecimy na wakacje samolot

Dokąd nad polskie morze?
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje nad polskim morzem, ale wciąż zastanawiasz się do jakiej miejscowości się wybrać, spróbujemy Ci podpowiedzieć. Jeśli jesteś zwolennikiem dużych miast, a na wakacjach szukasz rozrywki i chcesz imprezowo spędzić ten czas, najlepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie duże k