Sądownictwo w Polsce
Społeczeństwo nie mogłoby prawidłowo, spokojnie i bezpiecznie funkcjonować bez organów odpowiedzialnych za wymierzanie kar (kary porządkowe) i regulujących kwestie sporne, wywołujące społeczne oburzenie. Z tej przyczyny niemal u zarania dziejów powstała instytucja sądownictwa. Polskie sądy są niezawisłe, co oznacza, że inne organy władzy nie mają wpływu na podejmowane decyzje.
Wyróżniamy trzy rodzaje sądów. Pierwszym z nich jest Sąd Najwyższy. To oczywiście naczelne stanowisko w hierarchii sądowniczej w naszym kraju.
Sąd Najwyższy powoływany jest Pana Prezydenta. Zwyczajowo został podzielony na cztery izby – Karną, Pracy, Administracyjną i Cywilną oraz Wojskową. Drugi rodzaj to Sąd Wojewódzki zwany inaczej Okręgowym.
Sąd Okręgowy orzeka zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji. Trzeci rodzaj to S ąd Rejonowy. Jest najmniejszą jednostką w hierarchii podziału sądownictwa.
Osoby pracujące w grupie osób należących do tej grupy są odpowiedzialne za wydawanie orzeczeń w najbardziej popularnych sytuacjach prawnych.
Polecane artykuły
Polowanie na kreta
Wspaniałe wakacyjne przygody można przeżyć nie tylko w luksusowych warunkach, ale także na polu namiotowym, które ciągle przeżywają oblężenie w okresie wakacji. Można spotkać wiele nowych osób, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Zapewne zabawę w takim miejscu umilają częste wymyślane akcje, ja
Górski odpoczynek
Sanok, Bieszczady, co warto zobaczyć w tych okolicach? Czy warto pojechać tam, żeby porządnie wypocząć? Oczywiście, że tak. Ci, którzy regularnie jeżdżą po górach wiedzą, że do takich pobytów nie da się porównać niczego. W górach zapominamy o całym świecie i rozkoszujemy się ich majestatem i piękne