Niepełnosprawni w sieci stereotypów

Brak kontaktu i znajomości ludzi niepełnosprawnych rodzi mylne domysły, a nawet uprzedzenia. Posługujemy się stereotypami,...

www.cersanitrodzinnezakupy.pl

Brak kontaktu i znajomości ludzi niepełnosprawnych rodzi mylne domysły, a nawet uprzedzenia. Posługujemy się stereotypami, by zrozumieć świat, ale nie zawsze są one zgodne z rzeczywistością.

Często uważa się, że ludzie niepełnosprawni są jak dzieci, dlatego nie poradzą sobie bez pomocy. Osoby takie chcą być jednak niezależne i samodzielne.

Radzą sobie z codziennymi czynnościami i tylko w pewnych sytuacjach potrzebują pomocy. Mylne jest również twierdzenie, że osoby niepełnosprawne są także upośledzone umysłowo.

Nie można stawiać tutaj znaku równości, ponieważ istnieją różne stopnie niepełnosprawności. Niepełnosprawni wcale nie potrzebują osoby, która będzie podejmowała za nich decyzje.

Potrafią poradzić sobie sami w sklepie czy urzędzie. Często uważa się, że takie osoby wstydzą się tego, jacy są.

W rzeczywistości, nie chcą pokazywać swojej niepełnosprawności, by nie wzbudzać zainteresowania i współczucia. Nie można również przyjąć, że tacy ludzie spędzają czas zamknięci w czterech ścianach.

Starają się prowadzić normalne życie i spełniać na polu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.