Jak kurczy się przestrzeń społeczna?

Większość z nas nawet na co dzień może zauważyć, jak wraz z postępującym procesem globalizacji,...

Większość z nas nawet na co dzień może zauważyć, jak wraz z postępującym procesem globalizacji, kurczy się przestrzeń społeczna. Może mieć to znaczący związek z rozwojem technologii, który znacznie zwiększa nasze możliwości komunikacji na szeroką skalę.

W ten sposób możemy odkryć, że jesteśmy jednym, wielkim społeczeństwem, a przestrzenne odległości coraz bardziej tracą na znaczeniu. Dawniej emigracja z kraju oznaczała nie tylko rozłąkę z rodziną, ale także znaczne ograniczenie kontaktu z jej członkami.

Połączenia telefoniczne były bardzo kosztowne, a odwiedziny – niemal niemożliwe, ze względu na koszty i możliwości technologiczne. Dziś niejednokrotnie możemy zauważyć, że kontakt ze znajomymi z zagranicy jest zbliżony do tego, który posiadamy ze znajomymi w kraju.

Również kontaktujemy się za pośrednictwem komunikatorów internetowych, które w swoisty sposób niwelują istnienie dystansu przestrzennego. Z pewnością jednak jest to kwestia, nad którą warto się poważnie zastanowić.

O ile możliwości technologiczne znacznie ułatwiają nam trudne do nawiązania kontakty, o tyle nie powinny zastępować tych, które na co dzień mogą mieć formę bezpośrednią, a niekoniecznie internetową.