Czy fajnie jest żyć w multikulturowym społeczeństwie?

Wbrew obiegowej opinii, globalizacja nie musi oznaczać całkowitego zatracenia swojej tożsamości. Przenikanie się rozmaitych kultur prowadzi do powstania multikulturowego społeczeństwa, które doskonale dostosowuje się do życia w zglobalizowanym świecie.

Jak łatwo się domyślić, taki stan rzeczy może mieć zarówno wady, jak i zalety. Nie da się ukryć, że rasizm pozostaje wśród wielu społeczeństw dość powszechnym poglądem.

Warto wiedzieć, że jest on jednym z elementów powodujących niechęć do życia w multikulturowym społeczeństwie. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić wspólnego funkcjonowania z ludźmi o innym kolorze skóry.

Podobną niechęć mogą powodować głęboko zakorzenione stereotypy narodowe, każące nam w określony sposób postrzegać członków wybranych społeczności. Tymczasem nie należy zapominać, że multikulturowość może mieć też swoje dobre strony.

Niesie ze sobą wiedzę o świecie, nowe doświadczenia i poszerzanie horyzontów. Pozwala odkryć zupełnie nowy sposób widzenia świata i wzmocnić swoją empatię przez kontakt z ludźmi o doświadczeniach całkowicie różnych od naszych.

Poznawanie elementów obcych kultur nie musi wcale oznaczać rezygnacji z własnej kultury czy tradycji.