Stan surowy czy wykończenie wnętrz?

Oczywiście samo wybudowanie nieruchomości to jeszcze nie wszystko, bo zanim się do niej wprowadzimy, najpierw będzie musiała być odpowiednio wykończona. To oznacza konieczność malowania ścian, ułożenia podłóg i płytek, wykończenia łazienki, kuchni i wszystkich pokoi, a dodatkowo jeszcze zamontowanie drzwi wewnętrznych i ustawienie wszystkich dodatków, dokładnie w tych miejscach, gdzie mają stać. Dlatego też, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, z usług jakiego dewelopera chcemy skorzystać, powinniśmy się zastanowić nad tym, w jakim stanie chcemy otrzymać od niego nieruchomość i w którym momencie, chcemy mieć przekazane klucze.

Stan surowy?

Jeżeli podejmiemy decyzję, że wybrany przez nas deweloper ma nam przekazać nieruchomość w stanie surowym, to pewne jest, że te klucze otrzymamy stosunkowo szybko.

Jednak czy faktycznie na tym najbardziej nam zależy? Jeśli zdecydujemy się na nieruchomość w stanie surowym, to deweloper odda nam ją do użytku z podłączonymi różnymi mediami, z zamontowanymi gniazdkami i włącznikami, ale tak naprawdę całą resztą będziemy musieli zająć się sami. To my będziemy musieli znaleźć kogoś, kto nam te wszystkie ściany pomaluje, kto położy nam na podłodze deski albo płytki, kto w odpowiedni sposób wykończy łazienkę i kuchnię, żebyśmy mogli z nich swobodnie korzystać. Oczywiście, jeśli lubimy bawić się w takie rzeczy i jeśli sprawia nam radość fakt, że sami możemy pomalować nasze ściany, że sami możemy zawiesić wszystkie obrazki, to jak najbardziej tego typu opcja będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Deweloper stawia nieruchomość, wykańcza ją tylko w podstawowym zakresie, a następnie oddaje miejsce nam i to my sami zajmujemy się wszystkim.

Czy to samodzielnie czy to wynajmując odpowiednią ekipę wykończeniową. Oczywiście warto mieć tutaj kogoś sprawdzonego, co do kogo będziemy mieli pewność, że faktycznie wszystko przygotuje nam w taki sposób, jak sobie tego życzymy i efekt końcowy będzie dokładnie taki, jak powinien być.

Wykończone?

Ale do wyboru mamy jeszcze drugą opcję. Możemy od dewelopera odebrać wykończoną nieruchomość, która będzie gotowa do zamieszkania i nie będziemy musieli robić nic innego, jak tylko przywieźć nasze rzeczy z poprzedniego miejsca zamieszkania.

Wówczas deweloper poprosi nas o listę rzeczy, które mają znaleźć się w naszym mieszkaniu, będziemy musieli mu podać wszystkie kolory farb, rodzaj desek i płytek, a może nawet będziemy mogli mu podać nazwy lamp, które mają się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach. On pojedzie, kupi wszystko to co będzie znajdowało się na naszej liście, a następnie dopilnuje, aby prace remontowe odbyły się szybko, ale jednocześnie dokładnie. A kiedy wszystko będzie już gotowe, otrzymamy klucze i będziemy mogli się od razu wprowadzić. Bez tracenia czasu i nerwów na wykańczanie naszego mieszkania.

Co ważne, wszystko będzie w nim dokładnie tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, tak aby móc się przekonać, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.