Od kiedy deweloper może żądać opłat za mieszkanie?


Jeżeli kupujemy mieszkanie, to z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy musieli ponosić opłaty na jego utrzymanie i możliwość korzystania z niego. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że z jednej strony możemy opłacać tylko czynsz, z innej mogą jeszcze dojść opłaty mieszkaniowe, które wiążą się z opłaceniem części wspólnej. To ile będziemy płacić, będzie zależało od tego, jakie umowy mamy już podpisane i czy mamy już akt notarialny z wpisem do księgi wieczystej. Bo właśnie od tego będzie zależało, czy właścicielem danego mieszkania jesteśmy my, czy jeszcze deweloper.
Co jeśli nie ma jeszcze aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej?
Jeżeli mamy podpisaną umowę przedwstępną, ale nie zostało na nas jeszcze przeniesione prawo własności, to musimy wiedzieć, że formalnie właścicielem danej nieruchomości jest jeszcze deweloper. A więc my, musimy opłacać czynsz, który pozwala nam na użytkowania danego mieszkania, ale jednocześnie jeszcze nie mamy możliwości zarządzania nim. Co się z tym wiąże, nie my ostatecznie odpowiadamy i opłacamy, części wspólne danej nieruchomości, czy związane z jej zarządzaniem. Za te ostatnie nadal płaci deweloper, jako faktyczny właściciel i zarządca.
To się jednak zmienia, w chwili gdy podpiszemy akt notarialny związany z przeniesieniem praw własności i dokonamy wpisu w księdze wieczystej.
W chwili gdy zostajemy właścicielami
Kiedy dojdzie już do przeniesienia pełni praw własności nad nieruchomością, musimy się liczyć z tym, że nasze opłaty wzrosną. Już nie tylko będziemy użytkowali daną nieruchomość, ale także będziemy odpowiedzialni za zarządzanie nią, a więc będziemy musieli się dokładać do jej utrzymania. To oznacza, że na nas zostaną przeniesione opłaty związane z utrzymaniem: windy, części wspólnych takich jak korytarze i wózkarnia, opłaceniem dostawy prądu, gazu czy nawet remontów.
To oznacza, że wówczas jako zarządca będziemy zobowiązani do pilnowania tego typu opłat i uiszczania ich w odpowiednim terminie, z czym będzie się wiązało również płacenie podatku od nieruchomości. I właśnie te wszystkie opłaty będą nas obowiązywały z chwilą, gdy podpiszemy umowę u notariusza i dokonamy wpisu do księgo wieczystej, a więc formalnie staniemy się właścicielami danej nieruchomości i będziemy za nią odpowiadać. Oczywiście nadal będziemy też musieli płacić czynsz, który odnosi się do utrzymania naszego mieszkania, bo w nim wliczany jest chociażby wywóz śmieci czy zużycie wody. Warto wcześniej poznać te wszystkie zależności formalne, tak aby wiedzieć od kiedy należy płacić deweloperowi za apartamenty warszawa centrum i jak te opłaty wyglądają.
Im więcej na ten temat będziemy wiedzieć, tym mniejsza będzie szansa, że coś nas zaskoczy, że czegoś nie będziemy wiedzieć i że jakąś opłatę przeoczymy. A takie przeoczenie, może mieć poważne skutki w przyszłości, więc warto tego unikać. Dlatego też, warto trochę prędzej poznać wszystkie wytyczne odnoszące się do opłaty za mieszkanie, aby wiedzieć, na co trzeba się tutaj przygotować i jakie to mogą być koszty.
Przeczytaj również: Ermenegildo Zegna
Przeczytaj również: Leszek Czarnecki
Przeczytaj również: Urodowe amerykańskie przyzwyczajenia
Polecane artykuły

Dobra muzyka na wyjeździe
Kiedy wyjeżdżamy na wakacje oprócz dobrego towarzystwa i dobrej pogody powinniśmy zabrać jeszcze sporą ilość dobrej muzyki. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego, jak jazda samochodem z podkręconym odtwarzaczem, kiedy nasze ulubione piosenki towarzyszą nam w drodze. Za to gdy lecimy na wakacje samolot

Dokąd nad polskie morze?
Jeśli zdecydowałeś się na wakacje nad polskim morzem, ale wciąż zastanawiasz się do jakiej miejscowości się wybrać, spróbujemy Ci podpowiedzieć. Jeśli jesteś zwolennikiem dużych miast, a na wakacjach szukasz rozrywki i chcesz imprezowo spędzić ten czas, najlepszym rozwiązaniem będą dla Ciebie duże k