Karmienie królików

Króliki to wdzięczne zwierzątka domowe, choć wymagają dość specyficznej opieki, szczególnie pod względem żywieniowym. Mają...

www.recznenarzedzia.com.pl

Króliki to wdzięczne zwierzątka domowe, choć wymagają dość specyficznej opieki, szczególnie pod względem żywieniowym. Mają bowiem dość delikatne żołądki, które nie zawsze tolerują wszystko, co się im podaje i co królik je ze smakiem.

Mitem jest na przykład, że podstawowym pokarmem dla królika jest sałata i marchewka. Owszem, stanowią one dla nie rarytasy, którymi zajada się ze smakiem.

Niemniej jednak nie powinny stanowić głównego źródła witamin królika, gdyż mają ich po prostu za dużo. Królik żywiony wyłącznie ogródkowymi pysznościami po krótkim czasie zostanie przemineralizowany, gdyż jego organizm nie będzie w stanie przetworzyć tak dużej ilości składników odżywczych.

Warto więc wiedzieć, że podstawą pokarmową dla królika jest siano, do którego dostęp powinien mieć zawsze oraz wszelkiego rodzaju trawy i zioła. Poza tym królika karmimy maksymalnie 2 razy dziennie podając mu zbożowy granulat oraz liście warzywne czy niektóre kwiaty.

Zwierzęta te uwielbiają też od czasu do czasu poobgryzać gałązki drzew liściastych. Dodatkowo, kilka razy w tygodniu podarować można królikowi kawałek jabłka czy pół marchewki, ale tylko w ramach deseru.